مکانیابی درون ساختمان (indoor positioning system)

از آنجا که GPS در فضاهای داخل ساختمان به خوبی کار نمی کند، فناوری های دیگری برای مکان یابی در این فضاها استفاده می شود. در این فناوری ها از امواجی مانند وای فای و بلوتوث جهت مکان یابی استفاده می شود. این فناوری بر خلاف GPS قادر است که طبقه را نیز تشخیص دهد. بسیاری اپلیکیشن ها به قابلیت «مسیریابی» نیاز دارند تا افراد را در داخل یک ساختمان راهنمایی کنند، دقیقا مشابه سیستم های رهیاب که با GPS کار می کنند.


از آنجا که تقریبا 90 درصد از عمر خود را در داخل ساختمان ها می گذرانیم و تلفن همراه ما نیز اغلب در این همین زمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، لذا طبیعی است که از تلفن همراه جهت سامانه مکان یابی درون ساختمان استفاده شود. جذب یک مشتری باالقوه دقیقا در زمان مناسب و هدایت او به سمت فروشگاهتان از طریق ارائه مسیریابی برخط، اطلاعات فروشگاه و ارائه پیام های مربوطه با استفاده از این سامانه میسر است.

  • موقعیت یابی داخل ساختمان
  • مسیریابی داخل ساختمان
  • تبلیغات مبتنی بر مکان

اطلاعات بیشتر

سامانه ردیابی افراد و تجهیزات داخل ساختمان (RTLS)


ردیابی درون ساختمان عبارتست از پیدا کردن افراد و اشیا داخل ساختمان ها. این مکان یابی، به علت عدم کارکرد مناسب GPS در فضاهای مسقف، یک چالش فنی است. به همین دلیل ما بنا به نیاز از وای فای و بلوتوث استفاده می کنیم. این فناوری علاوه بر فضای مسقف، در فضاهای باز نیز به خوبی کار می کند، لذا برای محیط هایی که به صورت کامل داخل ساختمان و فضای مسقف نیستند نیز مناسب است. ردیابی افراد و تجهیزات ارزشمند، یکی از مباحث اصلی در انقلاب چهارم صنعتی ( Industry 4.0 ) است که این روزها بسیار زیاد درباره ی آن صحبت می شود.

با اتصال تگ های مخصوص به افراد و تجهیزات امکان ردیابی آن ها در ساختمان امکان پذیر می شود.

  • ردیابی تجهیزات
  • ردیابی افراد
  • امکان تعیین محدودیت های مکانی (geofencing)

اطلاعات بیشتر